top of page

Учнівське самоврядування

Учнівське самоврядування – добровільна організація учнів навчального закладу, яка забезпечує право і надає можливість в межах Статуту здійснювати регулювання і управління справами, які належать до їхньої компетенції та в інтересах учнів навчального закладу.

 

Яка мета самоврядування учнів у навчальному закладі?

·         надати можливість учням самостійно організувати шкільне життя, зробити позакласне життя цікавим, а навчання – більш ефективним;

·         навчитися жити за принципами та законами демократії, закріпити на практиці знання, отримані в курсі правознавства та історії;

·         підготуватися до майбутнього суспільного громадянського життя дієздатного дорослого громадянина.

 

Декілька порад щодо створення учнівського самоврядування:

Заступникові директора з виховної роботи, педагогу-організатору

Знайдіть у школі позитивного неформального лідера чи лідерів. Зверніться до них з пропозицією створити самоврядування. Обіцяйте підтримку і обов’язково допоможіть усім, чим зможете: порадою, консультацією, наданням приміщення, моральною підтримкою. Якщо вам вдасться зацікавити лідерів, вони візьмуться за справу з ентузіазмом. Якщо ж зацікавити не вдалося, Ви не знайшли справжнього учнівського лідера.

Учнівському лідеру(-ам)

Звернись(-іться) до заступника директора з виховної роботи чи педагога-організатора. Вони обов’язково допоможуть.

Створи(-іть) ініціативну групу. Вона займеться організаційною роботою, допоможе провести Установчі збори.

Установчі збори мають одне завдання: створити Раду учнівського самоврядування.

 

Створення Ради учнівського самоврядування

Для створення Ради учнівського самоврядування необхідно детально прописати саму процедуру. Така процедура має бути відображена у відповідному Статуті:

·         Хто саме має право обирати (які класи беруть участь у виборах)? Справжні свідомі виборці є вже в п’ятому класі, тому рекомендуємо активне виборче право в учнівському самоврядуванні надати вже з цього віку.

·         Кого можна обрати? Одинадцятикласник чи одинадцятикласниця мають готуватися до державної атестації, в учня п’ятого чи шостого класу ще мало досвіду та особистого авторитету. Що стосується учнів 5-7 класів, то їх найчастіше хоч і висувають, але, як правило, не обирають через брак у них відповідної компетентності. Однак, рекомендуємо не вносити віковий ценз у відповідні умови. Повірте в поміркованість в цьому питанні самих виборців.

·         Якою буде структура самоврядування? Яких саме посадовців треба обрати? Це значною мірою залежить від структури органів самоврядування, від форми державного правління, від форми держаного устрою, яку оберуть Установчі збори. Оскільки одне із головних завдання учнівського самоврядування полягає у формуванні компетенцій свідомого громадянина, рекомендуємо використовувати чинні на даний час у державі моделі управління.

·         Визначте термін перебування обраного органу на посаді (строк повноважень виборного органу). Рекомендуємо, щоб від був не більшим, але й не меншим, як один рік. Можна також передбачити для вперше створеної в навчальному закладі Ради можливість дострокових виборів

© 2016 «КЗШ №88». 
Створено 01.09.2016

Адміністратор сайту Чернишова Ірина

bottom of page