Чому сміття – це проблема людства.
20.02.2017 | Луцик О.О.
Тема уроку:
Чому сміття – це проблема людства.
Мета уроку: з'ясувати, які існують групи відходів, звідки береться сміття, терміни розкладання різних видів сміття, розглянути склад сміттєвого кошика, знайти шляхи вирішення проблеми відходів; вчити дітей взаємодії в групі, розвивати вміння робити висновки; виховувати екологічну культуру.
Обладнання: ноутбук, магнітна дошка, демонстраційні картки, конверти із завданнями для груп, мультимедійний проектор, офісна кошик із зразками сміття.
Основний зміст: використання інтерактивних прийомів, а саме робота в групах, асоціативний кущ, «Мікрофон», а також колективна робота, випереджаючі д / з, проблемні питання.
Домашнє завдання: за бажанням підготувати власну презентацію з даної теми; написати міні-твір по проблемі сміття.
Загальні висновки урок: змістовний, наочний, з елементами творчості, насичений інтерактивними методами і прийомами, задіяні всі учні, пізнавальний, порушена одна з глобальних проблем людства.
Тема уроку
ЧОМУ СМІТТЯ – ЦЕ ПРОБЛЕМА ЛЮДСТВА
Ми маємо один примірник Всесвіту і не можемо над ним експериментувати.
В. Л. Гінзбург.
«Людство не загине в атомному кошмарі – воно задихнеться у власних відходах»
Нільс Бор
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вступне слово вчителя:
- Кожен з нас викидає величезну кількість сміття. Щорічно українці викидають на смітник близько 14 млн т, або 50 млн кубометрів побутових відходів, з яких при правильній переробці можна виробити 4 млн т сировини для будівництва доріг, повністю забезпечити електроенергією такий мегаполіс, як Київ, а теплом - такий, як Донецьк.
Проте місцева влада, посилаючись на земельні, екологічні та фінансові проблеми, не дають зрушити з мертвої точки будівництво нових підприємств, які дали б можливість ефективно використовувати сміття.
Тому понад 90% відходів гниє і розкладається на незліченних офіційних і неофіційних полігонах та звалищах.
Мікроорганізми, які виявляються у відходах, є збудниками гепатиту, туберкульозу, дизентерії, аскаридозу, респіраторних, алергічних, шкірних і інших захворювань. Патогенні мікроорганізми розносять мухи, пацюки, птахи, бездомні собаки і кішки.
Сьогодні, під час уроку ми поговоримо про велику проблему утворення та утилізації сміття.
Сл. 2 Вправа «Асоціативний кущ»:
(Вчитель пропонує учням назвати слово, яке у нього асоціюється зі сміттям і відходами).
СМІТТЯ ТА ВІДХОДИ
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Вчитель: Дайте визначення поняттю «сміття?»
(Учні самостійно формулюють визначення і обговорюють його)
Сміття - це ........
(Передбачувана відповідь: сміття - це те, що не потрібно людині в даному виді).
Вчитель:
Якщо все сміття, викинуте за рік жителями Києва, розподілити рівним шаром по місту, товщина цього шару була б близько 10 см. Щоб не потонути в купі сміття і не отруїтися продуктами його розкладання, його треба якось утилізувати, або, простіше кажучи, кудись дівати.
Утилізація сміття - одна з найважливіших проблем сучасної цивілізації.
Особливо важко утилізувати неорганізовано викинуте сміття, тобто викинуте куди попало, а не в урни і контейнери.
Колективна робота:
(використовуються магнітна дошка, заготовлені картки)
Вчитель:
Сл 3.Намалюємо схему утворення і утилізації сміття:
(для цього учні за бажанням підходять до дошки і прикріплюють картки в логічному порядку)
Природний ресурс (метал, деревина)
ТОВАР
ПРОДУКТ
Старі речі, непотрібна упаковка, харчове сміття (відходи)
Пакет для сміття
Контейнер
ЗВАЛИЩЕ, ПОЛІГОН
Висновок:
Сл4.Таким чином, природні ресурси не повертаються назад в природу, а осідають на звалищі.
Робота біля дошки «Склад сміттєвого кошика»
(На столі стоїть офісна пластикова корзина з моделями побутових відходів)
Вчитель:
- Розглянемо склад сміттєвого кошика
Сл 5 (Учні аналізують склад)
Сл 6 -12 Доповідь учня (випереджувальне домашнє завдання):
«Терміни розкладання різних зразків сміття»
Папір
1 МІСЯЦЬ
Пофарбована дошка
13 РОКІВ
Шкірка від банана
6 МІСЯЦІВ
Консервна банка
100 років
Вовняна шкарпетка
1 РІК
Алюмінієва банка
500 РОКІВ
Паперовий стакан
5 РОКІВ
Пластикова пляшка
500 РОКІВ
Скляна пляшка
НІКОЛИ !!!
Самостійна робота учнів у групах
Вчитель ставить проблемне питання: Які групи відходів існують і які шляхи вирішення проблем, пов’язані з ними?
(Робота учнів в групах: заповнення таблиці)
1 група
Група відходів
Проблеми
Шляхи вирішення
Харчові відходи
1. Гниючі харчові відходи - розсадник мікробів. При гнитті виділяються отруйні речовини та речовини, які мають поганий запах.
2. При спалюванні можуть утворитися діоксини.
1.Компостування.
2. Віддати на корм худобі.
2 група
Папір
1. На виготовлення паперу для потреб людини витрачаються десятки дерев.
2. Виробництво та відбілювання паперу енергоємне і супроводжується викидом забруднюючих речовин.
1. Заощаджувати, особливо кольоровий папір.
2. Здавати макулатуру.
3 група
Пластмаси
1. Не розкладаються(термін розкладання до 500-1000 років).
2. При спалюванні виділяють отруйні речовини.
3. Перешкоджають газообміну в ґрунті і водоймах.
1.Віддавати перевагу товарам і тарі багаторазового використання.
2.Не купувати товари в зайвій упаковці.
4 група
Небезпечні відходи
1. При розкладанні або спалюванні виділяють отрути.
2. Виробництво ртуті, кадмію та ін. речовин дуже енергоємне
Обмежити використання приладів на батарейках, користуватися акумуляторними батареями.
Метали
Виробництво алюмінію дуже енергоємне.
Здавати алюмінієві банки.
Обговорення результатів.
Вчитель ставить проблемне питання:
Чому не можна змішувати відходи?
(Передбачувана відповідь: Тоді їх важко сортувати і важко використовувати у вторинній переробці).
Висновок: В основі боротьби з відходами повинен бути роздільний збір сміття.
Рубрика «Це цікаво знати» (5 хв.)
(Починається зі слів «А чи знаєте ви, що .....) - випереджальне Д / З.
- Австрійські вчені довели, що раціон вівці на 60% може складатися з паперового сміття. Зрозуміло, тварини не їдять папір: дешевий корм отримують з макулатури, насичуючи її живильними речовинами.
- Варшавські хіміки знайшли, що добавки в гарячу асфальтову масу 8% поліпропілену, поліетилену та інших сучасних пластиків, які зазвичай відправляються на звалище, значно поліпшують якість дорожнього покриття. Воно стає міцніше і довговічніше приблизно в два рази. Асфальт з добавками полімерів не розтріскується від зимового холоду і не розм'якшується від літньої спеки.
- Німеччина і Швеція першими впровадили систему роздільного збору та сортування побутових відходів. Батареї сміттєвих бочок у німецьких будинків виглядають мальовничо: сірі, жовті, зелені - кожен колір призначений для відходів певного сорту.
В сіру бочку несуть тільки паперове сміття, старі газети, журнали та картонні коробки. В жовті - викидають банки, пляшки; полімерну, паперову і, частково, металеву упаковку, на якій стоїть спеціальний знак «зелений пункт». Зелена бочка призначена для харчових відходів, які будуть перероблені в компост. Передбачається використання ще і блакитної бочки для паперу та картону. Всі ці бочки вивозяться спеціальними машинами. Кожен житель може зробити для себе вибір: розкласти відходи по окремих контейнерам у дворі або вивалити всю купу в сміттєпровід. Але в другому випадку доведеться оплатити роботу людей, які потім будуть сміття сортувати. Плата за вивезення несортованого сміття приблизно в п'ять разів вище.
- У Німеччині не можна викидати автопокришки. Їх здають в авторемонтні майстерні. Тільки вони мають право вивозити гуму на переробку, причому за це їм доводиться платити додатково.
- Великогабаритні предмети (стільці, столи, зламані велосипеди, каністри тощо) виставляються до певного часу. Одяг, який шкода викидати, збирають благодійні організації для відправки в країни, що розвиваються - її виставляють у спеціальних пакетах, які ці організації розкладають по поштових скриньках. У деяких районах виставляються приймальні контейнери для старого взуття.
- У Швеції навіть використані чайні пакетики повинні бути розділені на складові: папір з ниткою, невелику металеву дужку і рослинний матеріал.
- Японія - єдина в світі країна, де прийнятий закон про обов'язкову утилізації великогабаритної домашньої техніки - телевізорів, пральних машин, кондиціонерів і холодильників. Закон цей неухильно виконується, причому споживач несе лише частину витрат, а інші витрати несе компанія-виробник. Зараз в Японії існує 20 спеціалізованих заводів з утилізації старої техніки.
ІІІ. Підведення підсумків уроку.
Прийом «Мікрофон»:
Сформулюємо шляхи вирішення проблеми відходів (учні передають один одному віртуальний мікрофон. Передбачувані висновки учнів):
1. Заміна пластикової упаковки на скляну та паперову з наступним збором склотари і макулатури.
2. Вторинне використання відходів.
3. Організувати окремі контейнери для різних видів сміття: харчових відходів, скла, небезпечних речовин. Це значно економить кошти при їх переробці.
4. Введення роздільної плати за відходи в залежності від їх обсягу і ступеня небезпеки (принцип «скільки насмітив - стільки й заплати»).
5. Розробка упаковок з полімеру, здатного швидко розкладатися в грунті.
6. Посилити штрафні санкції. І т.д.
Перегляд презентації
Висновок з уроку:
Отже, сміття нікуди не зникає. Стандартні способи знищення сміття - спалювання або вивіз на звалище викликають забруднення ґрунту, води і повітря і негативно впливають на природу і здоров'я людини. Обсяг побутових відходів постійно зростає.
У природи немає відходів. Відходи - винахід людства.
«Відходи - в доходи!» - Ці слова повинні стати гаслом для кожного з нас ще й тому, що природні комори небезмежні, а продумані технології переробки відходів дозволяють економити природні ресурси. Чистота міста, тривалість нашого життя, економічне благополуччя залежить від кожного з нас.
-
Домашнє завдання: (2 хв.)
За бажанням підготувати власну презентацію з даної теми; написати міні-твір по проблемі утворення і утилізації сміття.



